KONIEC Z ZAPARCIAMI! (ZWALCZ ZAPARCIA!)
Na zaparcia cierpi bardzo wielu z nas (co druga kobieta i co czwarty mężczyzna). Problem jest wstydliwy, ale też niezwykle dolegliwy. I co gorsza szkodliwy, ponieważ zalegające masy kałowe i przedłużające się procesy gnilne grożą samozatruciem organizmu.
Powinniśmy się wypróżniać codziennie, najlepiej rano (pionizacja ciała to czynnik powodujący przesuwanie się mas kałowych, a w konsekwencji wypróżnienie), chociaż jest to sprawa bardzo indywidualna.
Jeśli wypróżnienia nie następują regularnie i wystarczająco często, zwykle jesteśmy sami sobie winni. Gubią nas niewłaściwe nawyki żywieniowe i nieodpowiedni tryb życia. Dostarczamy organizmowi za mało błonnika – stosujemy ubogo resztkową dietę, która zresztą stanowi czynnik ryzyka rozwoju nowotworu jelita grubego. Mamy za mało ruchu – siedzący tryb życia nie pobudza jelit do pracy, nie wzmaga ich ruchów robaczkowych. Powszechnym grzechem jest także przyjmowania za małej ilości płynów – lekarze zalecają 2 litry dziennie.
Trzeba zmienić złe nawyki: jedzenie przetworzone zmienić na pełnoziarniste (razowy chleb, ryż i makaron) i spożywać dużo warzyw i owoców, a jednocześnie unikać produktów sprzyjających obstrukcji (słodycze, czekolada). Warto też znaleźć czas na ruch, choćby wysiąść z autobusu w drodze do pracy przystanek wcześniej i pokonać ten dystans na piechotę.
Nieregularne wypróżnianie i zbyt długie zaleganie mas kałowych w jelitach oznaczają, że procesy gnilne zachodzące w jelitach wydłużają się, a tym samym zaburzają dobroczynną równowagę między dobrymi a złymi bakteriami tam bytującymi i osłabiają naszą odporność.
Powodują też nieprzyjemne objawy, takie jak np. zmiany skórne, bóle głowy, bóle jelit, gazy, wzdęcia. Konsekwencją zaparć jest zaleganie w jelitach mas kałowych, które mogą się tam znajdować nawet kilkanaście lat i zmienić się w kamienie kałowe. W dłuższej perspektywie czasowej zaparcia mogą doprowadzić do hemoroidów (żylaków i szczelin odbytu), na które cierpi co piąty Polak. Niewłaściwa praca jelit może też powodować ich schorzenia, takie jak stany zapalne czy zespół jelita drażliwego.