Artykuły

KONIEC Z ZAPARCIAMI! (ZWALCZ ZAPARCIA!)


Na zaparcia cierpi bardzo wielu z nas (co druga kobieta i co czwarty mężczyzna). Problem jest wstydliwy, ale też niezwykle dolegliwy. I co gorsza szkodliwy, ponieważ zalegające masy kałowe i przedłużające się procesy gnilne grożą samozatruciem organizmu.


Powinniśmy się wypróżniać codziennie, najlepiej rano (pionizacja ciała to czynnik powodujący przesuwanie się mas kałowych, a w konsekwencji wypróżnienie), chociaż jest to sprawa bardzo indywidualna.

Jeśli wypróżnienia nie następują regularnie i wystarczająco często, zwykle jesteśmy sami sobie winni. Gubią nas niewłaściwe nawyki żywieniowe i nieodpowiedni tryb życia. Dostarczamy organizmowi za mało błonnika – stosujemy ubogo resztkową dietę, która zresztą stanowi czynnik ryzyka rozwoju nowotworu jelita grubego. Mamy za mało ruchu – siedzący tryb życia nie pobudza jelit do pracy, nie wzmaga ich ruchów robaczkowych. Powszechnym grzechem jest także przyjmowania za małej ilości płynów – lekarze zalecają 2 litry dziennie.

Trzeba zmienić złe nawyki: jedzenie przetworzone zmienić na pełnoziarniste (razowy chleb, ryż i makaron) i spożywać dużo warzyw i owoców, a jednocześnie unikać produktów sprzyjających obstrukcji (słodycze, czekolada). Warto też znaleźć czas na ruch, choćby wysiąść z autobusu w drodze do pracy przystanek wcześniej i pokonać ten dystans na piechotę.

Nieregularne wypróżnianie i zbyt długie zaleganie mas kałowych w jelitach oznaczają, że procesy gnilne zachodzące w jelitach wydłużają się, a tym samym zaburzają dobroczynną równowagę między dobrymi a złymi bakteriami tam bytującymi i osłabiają naszą odporność.

Powodują też nieprzyjemne objawy, takie jak np. zmiany skórne, bóle głowy, bóle jelit, gazy, wzdęcia. Konsekwencją zaparć jest zaleganie w jelitach mas kałowych, które mogą się tam znajdować nawet kilkanaście lat i zmienić się w kamienie kałowe. W dłuższej perspektywie czasowej zaparcia mogą doprowadzić do hemoroidów (żylaków i szczelin odbytu), na które cierpi co piąty Polak. Niewłaściwa praca jelit może też powodować ich schorzenia, takie jak stany zapalne czy zespół jelita drażliwego.

Dlatego nie wolno bagatelizować zaparć, mimo że są tak bardzo powszechne. W ich zwalczaniu pomoże NATURALNA HERBATKA OCZYSZCZAJĄCA MITRA z zestawu COLON PACK, która ułatwia wypróżnianie i wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. W jej skład wchodzą wyłącznie naturalne składniki.